سعادت آباد، بین چهارراه سرو و بلوار شهرداری، خیابان شهید ریاضی بخشایش، بیمارستان عرفان
۲۳۰۲۱۰۰۰ (۹۸۲۱+)

کدام سردرد ها خطرناک هستند؟

dangerous headache

سردرد یکی از علائم رایج اختلالات سیستم عصبی است. هر کسی در طول زندگی دچار سردرد خواهد شد. سردرد ها اغلب بسیار ناگهانی و بدون علائم اولیه ظاهر می‌شوند و به سرعت بر خلق افراد اثر گذاشته و انرژی آنها را کاهش می‌‌دهند.

اختلالاتی که منجر به سردرد می‌‌شوند سه دسته‌اند:

  • سردرد های تنشی: رایج‌‌ترین نوع سردرد ها هستند. در اثر آن در هر دو طرف سر احساس درد وجود دارد و ممکن است همراه با احساس سنگینی سر، پشت چشم و گرفتگی گاه به گاه ماهیچه‌‌های گردن باشد.
  • میگرن: نوعی سردرد شدید بوده، که به‌طور معمول یک طرف سر را درگیر می‌کند. روشنایی زیاد، بوهایی خاص و صداهای بلند می‌تواند عامل شروع این نوع دردها شود. حالت تهوع، استفراغ و گردن درد از جمله عوارضی هستند که اغلب با این نوع سردرد همراهند. میگرن فعالیت‌های روزانه را مختل می‌کند چرا که در اثر فعالیت شدت درد افزایش می‌یابد.
  • سردردهای شبکه‌ای (Cluster): این نوع از سر درد ها به صورت دوره‌ای در طی سال بروز می‌کند و در این دوره، سر درد روزی دو الی سه مرتبه تکرار می‌شود و ممکن است به مدت چند هفته یا چند ماه ادامه یابد. این نوع از سردرد ها معمولا سبب اختلال در خواب می‌شوند و شدت آن‌ها از دردهای میگرنی بیشتر است؛ اگرچه به اندازه سردرد های میگرنی طولانی نیستند.

در ادامه به تعدادی از نشانه‌های سردرد های خطرناک می‌پردازیم:

  • تجربه اول سردرد های شدید، که همراه با اختلالات بینایی باشد: آرتریت سلولی، یا آرتریت زودگذر، نوعی اختلال است که در طی آن شریان‌های خونی، به‌خصوص در ناحیه سر دچار تورم و التهاب می‌شوند. اگر تاکنون سردرد نداشته‌اید و ناگهان دچار سردرد شده‌اید، این موضوع می‌تواند در اثر آرتریت سلولی باشد. این نوع از دردها اغلب شدید و بادوام هستند و در قسمت بالایی گردن، پشت چشم‌ها و پشت سر احساس می‌شود. این نوع سردرد ها اگر درمان نشوند ممکن است به از دست دادن بینایی منجر شوند.
  • سردردهای ناگهانی و خیلی شدید (thunderclap): نوعی دردهای بسیار ناگهانی و سریع اما به شدت دردآور هستند که اغلب طی زمانی 60 ثانیه‌ای اوج می‌گیرند و پس از یک ساعت آرام می‌شوند. این دردها می‌تواند نشانه خونریزی داخلی باشد. این دردها کشنده بوده در اثر تورم بیش از حد رگ‌ها و پارگی آنها و خونریزی رخ می‌دهد. تهوع، استفراغ و اختلالات روانی از جمله عوارضی است که ممکن است همراه با این نوع سردرد باشد.
  • سردردهایی که همراه با بی‌حسی و ضعف در یک سمت بدن شود: بسته شدن سینوس مغزی و تجمع خون در مغز می‌تواند سبب خونریزی در نواحی مغز گردد و از جمله علل اصلی سکته است. سردرد هایی که در طی یک روز به تدریج شروع شده و گسترش می‌یابد و ممکن است به مدت یک هفته یا بیشتر باقی بمانند از این نوع هستند. این سردرد ها یک طرف سر بصورت شدید احساس می‌شوند و ممکن است همراه با اختلالاتی در بینایی و صحبت کردن باشند. از جمله مشخصات آنها ضعف و بی‌حسی در یک طرف سر، کتف‌ها و بازوها است.
  • مننژیت: مننژیت در اثر التهاب در غشاهای محافظ مغزی ایجاد می‌شود و در صورتی که در مجاورت مغز حادث شود می‌تواند کشنده باشد. چنانچه سردرد بصورت تیر کشیدن بوده و همراه با سفتی گردن باشد احتمالا مننژیت است.
  • سردرد های پس از حادثه: اگر در طی 10 روز اول پس از حادثه سردرد بروز کند نشانه آسیب‌های مغزی است. این عارضه همراه با اختلالاتی است که می‌تواند روند زندگی را مختل کند. کاهش هوشیاری، حافظه، نقص در بینایی و عملکردهای روانی از جمله این اختلالات هستند.
  • سردرد پس از فعالیت‌های فیزیکی شدید: دردهایی که پس از راه رفتن، دویدن، تمرین کردن و غیره ایجاد می‌شود، نشانه کم آبی است. این دردها با خم کردن و تکان دادن سر و ادامه فعالیت تشدید می‌شوند. کم آبی منجر به اسهال، تهوع و استفراغ شده و اگر درمان نشود منجربه تب و تشنج خواهد شد.

بیمارستان فوق تخصصی عرفان، بزرگ ترین و مجهزترین بیمارتان ایران و خاورمیانه در زمینه رفع سردرد‌های شدید و آسیب‌های عصبی ارائه دهنده خدمات به بیماران عزیز است. برای کسب اطلاعات بیش‌تر و آشنایی با خدمات بخش نورولوژی بیمارستان عرفان اینجا کلیک کنید.

نظر دهید