X
مانومتری و PHمتری

 

مانومتری مری

یک تست تخصصی برای تشخیص حرکات و فشار مری است. بیماران با مشکلاتی مثل گیر کردن غذا (جامد یا مایع)، مشکل در بلع غذا، درد قفسه سینه، سوزش مری و ترش کردن، احساس سنگینی در معده و غیره برای انجام مانومتری مری مراجعه می‌کنند.

مانومتری مری اطلاعات بسیار با ارزشی درباره مقدار فشار و عملکرد حلق، ‌مری و دریچه انتهایی مری در اختیار پزشکان قرار می‌دهد، به شکلی که راحت‌تر می‌توانند نسبت به درمان بیماران تصمیم‌گیری کنند.
مانومتری رکتوم

برای بررسی مشکلات اسفنکتر مقعد و عضلات کف لگن انجام می‌شود. این تست تشخیصی چند سالی است که در ایران به صورت تخصصی انجام می‌شود و در بیماران مبتلا به یبوست مزمن، بی‌اختیاری مدفوع، ‌بی‌اختیاری گاز روده و بیماری هیرشپرونگ،‌ راه تشخیصی بسیار خوبی به حساب می‌آید.

مانومتری رکتوم، فشار و عملکرد اسفنکتر مقعد را بررسی می‌کند و در بیماران مبتلا به مشکل دفع، عملکرد عضلات کف لگن که مستقیما در عمل دفع دخالت دارند،‌ بررسی می‌گردد.
PHمتری

یک تست تخصصی برای سنجش برگشت اسید معده به مری در بیماران مبتلا به اسید ریفلاکس است.

برگشت اسید معده به داخل مری (ریفلاکس) که در جمعیت ایران نیز بیماری بسیار شایعی محسوب می‌شود، مشکلات بسیاری را برای بیماران مبتلا ایجاد می‌کند. لذا این تست برای تشخیص بهتر این بیماری راه حل بسیار خوبی است. این دستگاه به دلیل حسگرهای خاصی که دارد، قابلیت بررسی همزمان اسید و مواد غیر اسیدی را دارد. لذا نسبت به دستگاه‌های قدیمی که تنها وجود اسید را اندازه‌گیری می‌کردند، برتری دارد.


درمان با بیوفیدبک

بیوفیدبک روش درمانی موثری برای درمان بیماران مبتلا به یبوست مزمن، بی‌اختیاری گاز و مدفوع، ‌زخم روده یا بیمارانی است که به دلایلی مشکلات دفع دارند. برای انجام بیوفیدبک بیمار باید در جلسات متوالی به واحد بیوفیدبک مراجعه نماید. در جلسه اول، ورزش‌های اصلاح کننده عملکرد عضلات کف لگن به بیمار آموزش داده می‌شود. همچنین با اصلاح سبک زندگی بیماران و الگوی تغذیه‌ای آن‌ها (فیبر کافی) به فعالیت روده بیماران کمک می‌شود.

در جلسات بعدی بیوفیدبک، بهبودی بیمار سنجیده می‌شود.

برای تداوم درمان، بیمار باید هر ۳ تا ۴ هفته یکبار نیز مراجعه کند. تاثیر این درمان در صورت همکاری بیمار با کارشناس بیوفیدبک،‌ حدود ۸۵ درصد است. هر جلسه بیوفیدبک حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

این روش درمانی به دلیل ارزان و بی‌خطر بودن، بسیار مورد استقبال پزشکان گوارش و جراحان قرار گرفته است و پاسخ به درمان با بیوفیدبک بسیار بالا گزارش شده است.

 

 

 

دی ان ان