سعادت آباد، بین چهارراه سرو و بلوار شهرداری، خیابان شهید ریاضی بخشایش، بیمارستان عرفان
۲۳۰۲۱۰۰۰ (۹۸۲۱+)

واقعیت‌هایی در مورد نوشیدنی‌های انرژی‌زا

بیشتر نوشیدنی‌ها انرژی‌زا حاوی مقادیر زیادی کافئین هستند که می‌توانند افزایش انرژی را به همراه داشته باشند. برخی از نوشیدنی‌های انرژی‌زا حاوی قند و مواد دیگری نیز هستند. این افزایش انرژی موقتی است و ممکن است با برخی مشکلات همراه گردد. برای مثال، هر نوشیدنی انرژی‌زای حاوی شکر می‌تواند سبب افزایش وزن شود و مقدار زیاد کافئین یا مواد شبه کافئین می‌توانند سبب مشکلات زیر شوند که شامل:

  • اضطراب
  • پرخاشگری
  • بی خوابی
  • افزایش ضربان قلب
  • افزایش فشار خون

مصرف همزمان نوشیدنی‌های انرژی زا و الکل ممکن است مشکلات بیشتری را به بار بیاورد. نوشیدنی‌های انرژی زا با خنثی کردن اثر الکل سبب مصرف بیشتر الکل و صدمات ناشی از آن می‌شود.

گروه‌ها کمی هستند که نوشیدنی انرژی زا معمولاً به آنها توصیه نمی‌شود. اگر شما شرایط پزشکی نظیر بیماری‌های قلبی یا فشار خون بالا دارید با دکتر خود مشورت کنید که آیا نوشیدنی انرژی‌زا می‌تواند سبب عوارضی برای شما شود. از نوجوانان، زنان باردار و زنانی که در دروه شیردهی هستند ممکن است خواسته شود که از خوردن این نوع نوشیدنی‌ها اجتناب کنند یا حداقل مصرف آنها را محدود کنند.

با محبوبیت روزافزون نوشیدنی‌های انرژی زا، خیلی از والدین در مورد میزان مصرف کافئین کودکان خود نگران هستند. انجمن متخصصین اطفال آمریکا توصیه می‌کنند، نوجوانان نباید بیش از 100 میلی‌گرم کافئین در روز دریافت کنند و کودکان با سن پایین‌تر بهتر است نوشیدنی‌های کافئین دارد را بصورت منظم مصرف نکنند.

منبع

www.mayoclinic.org/healthy-living/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/energy-drinks/

نظر دهید