سعادت آباد، بین چهارراه سرو و بلوار شهرداری، خیابان شهید ریاضی بخشایش، بیمارستان عرفان
۲۳۰۲۱۰۰۰ (۹۸۲۱+)

1 تیر ماه- روز جهانی اهدای عضو

کدام ارگان ها و بافت های بدن می توانند اهدا شوند؟

اهدای عضو می تواند موجب نجات افراد در حال مرگ یا بهبود زندگی بیماران شود. برای بسیاری از افراد مبتلا به بیماری جدی یا نقص عضو، اهدای عضو تنها امید بازگشت به زندگی عادی است.

اهدای عضو یا بافت شامل خارج کردن آن ها از بدن فردی است که دچار مرگ مغزی شده (اهدا کننده) و پیوند آن ها به بدن فردی است که به شدت بیمار یا در حال مرگ است (دریافت کننده).

ارگان هایی که قابل پیوند زدن هستند شامل قلب، ریه ها، کبد، کلیه، روده و لوزالمعده است.

بافت هایی از بدن که قابل پیوند زدن هستند نیز شامل دریچه های قلب و دیگر بافت های آن، استخوان، تاندون ها، رباط ها، پوست و بخش هایی از چشم مانند قرنیه و صلبیه است.

بعضی از افرد مبتلا به نارسایی قلبی، عفونت ویروسی، یا نقص مادرزادی قلب برای زنده ماندن نیاز به پیوند قلب دارند. پیوند قلب زمانی تجویز می شود که همه روش های دارو درمانی بی اثر مانده باشند.

برای این افراد می توان به صورت موقت تا پیدا شدن قلب اهدایی از قلب مصنوعی استفاده نمود. همچنین اگر نتوان تمام قلب را پیوند زد، حداقل از دریچه های آن برای نجات بیمار می توان استفاده نمود.

دریافت ریه اغلب برای افراد مبتلا به فیبروز کیستیک یا آمفیزم که ریه خودشان قادر به تامین اکسیژن کافی برای تمامی بدنشان نیست، ضروری است. دو ریه فرد اهدا کننده ممکن است به صورت یکجا به یک دریافت کننده پیوند زده شوند یا به صورت جداگانه به دو دریافت کننده پیوند زده شوند.

بسیاری از مردم بر این باورند که سیگار کشیدن مانع اهدای ریه است. اما این باور درستی نیست. قبل از پیوند، آزمایشات دقیقی در شرایط ویژه انجام می شوند که این آزمایشات مناسب بودن یا نبودن ریه برای پیوند را تعیین می کنند.

افراد مبتلا به نارسایی شدید کلیه برای تصفیه کردن خون تحت دیالیز قرار می گیرند. اما بسیاری از آنها برای زنده ماندن نیاز به پیوند کلیه دارند. دو کلیه می توانند به یک دریافت کننده پیوند شوند یا به صورت جداگانه به دو دریافت کننده.

افراد مبتلا به بیماری متابولیک کبدی، هپاتیت B یا C و نقص کبد مادرزادی مانند انسداد مجاری صفراوی برای زنده ماندن نیاز به پیوند کبد دارند.

کبد عضو ویژه ای از بدن است که قابلیت رشد دوباره دارد. این به این معناست که کبد یک فرد بزرگسال می تواند کوچک شود و به بدن یک کودک پیوند زده شود. با رشد کودک، کبد نیز رشد می کند. همچنین می توان کبد را نصف کرده و به دو بیمار پیوند زد.

در حال حاضر اغلب پیوند پانکراس برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 که خود موجب نارسایی کلیه می شود، انجام می شود. به همین دلیل، پیوند پانکراس و کلیه اغلب به صورت هم زمان از یک فرد اهدا کننده انجام می شود.

در بعضی مواقع نمی توان کل پانکراس را پیوند زد. اما جزایر پانکراس که تولید انسولین می کنند را می توان جداگانه برای درمان دیابت پیوند زد.

برای دریافت کارت اهدای عضو به وب سایت http://ehda.sbmu.ac.ir مراجعه فرمایید.

منابع

http://www.donatelife.gov.au/discover/about-donation

نظر دهید