X

اخبار

اخبار سلامت و رویدادهای بیمارستان عرفان
شنبه 05 تیر 1400
تعداد بازدید: 293
تعداد نظرات: 0

آزمایش خون بارداری

آزمایش خون بارداری

آزمایش خون می تواند با بررسی وجود هورمون ، گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) ، بارداری را تأیید کند. این آزمایشات حساسیت بیشتری نسبت به آزمایش ادرار دارند و می توانند بارداری را زودتر تشخیص دهند. آزمایش های بارداری خون در صورت تشخیص 1 تا 2 میلی لیتر در میلی لیتر (واحد های بین المللی میلی لیتر در میلی لیتر) نتیجه مثبتی دارد ، در حالی که آزمایش ادرار به سطح hCG نیاز دارد تا به 20 تا 50 میلی آمپر در میلی لیتر برسد.

آزمایش خون می تواند با بررسی وجود هورمون ، گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) ، بارداری را تأیید کند. این آزمایشات حساسیت بیشتری نسبت به آزمایش ادرار دارند و می توانند بارداری را زودتر تشخیص دهند. آزمایش های بارداری خون در صورت تشخیص 1 تا 2 میلی آمپر در میلی لیتر (واحد های بین المللی میلی لیتر در میلی لیتر) نتیجه مثبتی دارد ، در حالی که آزمایش ادرار به سطح hCG نیاز دارد تا به 20 تا 50 میلی آمپر در میلی لیتر برسد.

دلایل آزمایش بارداری خون

آزمایشات بارداری خون حساس تر از آزمایش ادرار است. آنها معمولاً مختص کسانی هستند که با ناباروری یا سقط جنین مشکوک هستند.

آزمایش خون می تواند بارداری را تا 9 روز پس از بارداری تأیید کند. آزمایش بارداری ادرار حداقل 10 روز یا بیشتر طول خواهد کشید. 2

آزمایشات بارداری خون باید در مطب پزشک انجام شود. پزشک ممکن است به شما توصیه کند برای انجام هر نوع آزمایش بارداری تا یک دوره از دست رفته صبر کنید تا بتوانید دقیق ترین نتیجه را بگیرید. آزمایش خیلی زود می تواند منفی کاذب ایجاد کند. برخلاف تست های بارداری خانگی ، باید منتظر باشید تا نتیجه آزمایش بارداری خون از آزمایشگاه برگردد.

تست کیفی در مقابل کمی

دو نوع آزمایش بارداری خون وجود دارد:

 

 • آزمایش کیفی سرم خون : این امر وجود یا عدم وجود hCG را تأیید می کند ، در اصل نتیجه مثبت (باردار هستید) یا نه (باردار نیستید) ارائه می شود. آزمایش کیفی hCG خون دقیقاً به اندازه آزمایش ادرار خانگی دقیق است.
 • آزمایش کمی سرم خون : این آزمایش به عنوان آزمایش بتا hCG نیز شناخته می شود ، مقدار دقیق hCG را در خون اندازه گیری می کند. از آنجا که این آزمایش می تواند حتی مقادیر کمی از hCG را تشخیص دهد ، بسیار دقیق است. پزشکان از این تست به همراه سونوگرافی برای تشخیص اوایل بارداری استفاده می کنند.

 

منفی یا مثبت کاذب

آزمایش بارداری ادرار دقیقاً به اندازه آزمایش خون (99٪) دقیق است ، به شرطی که برای زمان انجام آزمایش منتظر بمانید. HCG هر دو روز در مراحل اولیه بارداری دو برابر می شود. آزمایش ادرار در صورت رقیق شدن ادرار (از آبرسانی بیش از حد) یا انجام آزمایش خیلی زود ، می تواند منفی کاذب ایجاد کند. 

 

همانند آزمایش های بارداری ادرار / منزل ، ممکن است در نتیجه نتایج کاذب (منفی و مثبت) از آزمایش بارداری خون قرار گیرد.

اگر آزمایش بارداری خون خیلی زود انجام شود ، یک منفی کاذب (آزمایش منفی است ، اما شما باردار هستید) ممکن است رخ دهد. ممکن است مقدار hCG کافی در خون برای تشخیص بارداری وجود نداشته باشد. 4  اگر فکر می کنید که منفی کاذب از آزمایش خیلی زود دریافت کرده اید ، ممکن است پزشک شما بعد از 48 تا 72 ساعت آزمایش را تکرار کند.

فراتر از آزمایش خیلی زود ، در صورت وجود بیماری به نام بیماری تروفوبلاستیک حاملگی ، آزمایش خون منفی کاذب می تواند رخ دهد . در این حالت ، آزمایشگاه باید قبل از انجام آزمایش ، نمونه را رقیق کند تا نتیجه دقیق حاصل شود. 1

موارد مثبت کاذب (آزمایش مثبت است ، اما شما باردار نیستید) به ندرت اتفاق می افتد. اگر دارویی حاوی hCG مصرف می کنید (مانند مواردی که تحت درمان های باروری قرار می گیرید ) یا به دلیل برخی مسائل پزشکی ، ممکن است مثبت کاذب شوید علل احتمالی مثبت کاذب ممکن است شامل موارد زیر باشد: 

 • آنتی بادی های موجود در خون به دلیل قرار گرفتن در معرض برخی از محصولات حیوانی (به نام آنتی بادی های هتروفیل)
 • انتقال خون یا پلاسما
 • اگر برای کاهش وزن ، دوپینگ یا باروری از hCG استفاده کرده اید
 • کمبود IgA
 • نارسایی کلیه
 • عوامل روماتوئید
 • برخی از انواع سرطان

معایب آزمایش های بارداری خون

حتی اگر آزمایش بارداری خون زودتر انجام شود ، دریافت نتایج شما در مقایسه با آزمایش ادرار طولانی تر می شود. زمان بندی نتایج از آزمایشگاه به آزمایشگاه دیگر متفاوت است و ممکن است از یک ساعت تا چند روز باشد.

آزمایشات بارداری خون باید در مطب پزشک انجام شود و زمان بیشتری از برنامه شما خارج شود. آزمایش خون گرانتر از آزمایش بارداری در منزل است (بستگی به هزینه های پزشک و آزمایشگاه دارد). چند روز دیگر انتظار برای انجام آزمایش ادرار در منزل راحت تر است.

خطرات احتمالی

خطر بسیار کمی در رابطه با انجام آزمایش بارداری خون وجود دارد. مانند هر آزمایش خون ، ممکن است احساس سبکی سر ، ضعف ، خونریزی بیش از حد ، عفونت یا کبودی در محل سوراخ شدن و / یا هماتوم (خون جمع شده در زیر پوست) داشته باشید. 

از آنجا که اندازه وریدها و سرخرگ ها از فردی به فرد دیگر (و از یک طرف بدن به طرف دیگر) متفاوت است ، گرفتن نمونه خون برای برخی از افراد دشوارتر است. برای دریافت نمونه خون مورد نیاز ، ممکن است به چندین خار برای تعیین محل رگ نیاز داشته باشید.


نتیجه گیری:

به توصیه پزشک خود توجه کنید و از آزمایش زودهنگام خودداری نمایید. آزمایش ادرار و خون توسط کارشناسان غیر مرتبط با حوزه درمان و خودسرانه که طبق دستورالعمل انجام نشود میتواند اطلاعات غلطی به شما بدهد. اگر نگرانی دارید یا به یک منفی و مثبت کاذب مشکوک هستید برای تأیید نتایج با پزشک خود در مورد آزمایش بیشتر صحبت کنید.


منبع: verywellfamily

تصاویر
 • آزمایش خون بارداری

راهنماهای آموزشی کرونا (کووید 19)

 • فلوچارت تشخیص و درمان بیماری کووید19 در کودکان

  فلوچارت تشخیص و درمان بیماری کووید19 در کودکان

  تهیه شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

  معاونت بهداشت - معاونت درمان

 • روش دفع صحیح زباله های خانگی در ایام شیوع کرونا

  فیلم آموزشی ساخته شده توسط

  سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران

 • تغذیه در دوران واکسیناسیون بر علیه ویروس کرونا

  تغذیه در دوران واکسیناسیون بر علیه ویروس کرونا

  دفتر بهبود تغذیه جامعه. معاونت بهداشت. وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

 • مدیریت ترومبوز - ترومبوسایتوپنی ناشی از واکسن کووید 19

  مدیریت ترومبوز - ترومبوسایتوپنی ناشی از واکسن کووید 19

  دستورالعمل کمیته علمی کشوری کووید

 • راهنمای مدیریت درمان بیماران کووید ۱۹

  راهنمای مدیریت درمان بیماران کووید ۱۹

  کمیته علمی کرونا، معاونت درمان، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

 • آموزش بعد از ترخیص بیماران مبتلا به کووید-19

  آموزش بعد از ترخیص بیماران مبتلا به کووید-19

  شبکه ملی تحقیقات بیماری تنفسی

 • چالشها، راهکارها و ضوابط اجرای حمایتهای تغذیه ای و تداخلات غذایی در دارودرمانی کووید ۱۹

  چالشها، راهکارها و ضوابط اجرای حمایتهای تغذیه ای و تداخلات غذایی در دارودرمانی کووید ۱۹

  دفتر بهبود تغذیه جامعه
  معاونت بهداشت

 • ترک دخانیات یک ضرورت برای پیشگیری از کرونا ویروس

  ترک دخانیات یک ضرورت برای پیشگیری از کرونا ویروس

  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

  معاونت بهداشت

  دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات

  دفتر آموزش و ارتقای سلامت

  مرکز سلات محیط و کار

دی ان ان