X

کلینیک خواب عرفان

امکانات درمانی / کلینیک ها / کلینیک خواب عرفان

کلینیک خواب بیمارستان عرفان

کلینیک خواب بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی عرفان

تلفن مستقیم: 02123021754

کارشناس کلینیک خواب: 

 

تعریف تست خواب:

تست خواب در واقع یکی از تست های با ارزشی است که برای ارزیابی اختلالات خواب انجام میگیرد و این رشته امروزه در دنیا تحولات بسیاری ایجاد نموده است. با توجه به این که اختلالات خواب تبعات بسیار بدی در زندگی افراد می گذارد و افراد مبتلا به این اختلال دچار درجاتی از فشار خون، نارسایی قلبی، کاهش بازدهی فعالیت های کاری و اجتماعی، سردرد صبحگاهی وخواب آلودگی در طول روز، سیکل خواب منقطع و مشکلات حاد ریویی و اختلال در وضعیت تنفسی در طول شب و روز هستند، بنابراین تشخیص و درمان آنها  نقش موثری در بهبود کیفیت زندگی وبرگشت آنها به فعالیتهای روزمره  فرد خواهد داشت.

این تست جهت بررسی انواع مشکلات و بیماری هایحین خواب از قبیل آپنه های تنفسی، خرخر شبانه همراه با اختلال تنفسی منجر به خواب آلودگی روزانه، بیماریهای مزمن انسدادی ریه، هیپوونتیلاسیون مزمن شبانه، پر فشاری شریان ریوی و نیز بیماران مبتلا به انواع سردردهای صبحگاهی، اختلالات عصبی و عضلانی و نیز بیماران مبتلا به مشکلات روان و اختلال رفتاری در حین خواب، شب ادراری، بیخوابی و....  استفاده میشود.

-------------------------------------------------------

جهت اطلاعات تکمیلی از کلینیک خواب لطفا ویدیو زیر را مشاهده فرمایید .
 

-------------------------------------------------------

روش بررسی و مطالعه بیمار:

در طول انجام تست خواب، طي يك شب بستري بیمار، مطالعات زير انجام مي شود:

 • بررسي ممتد الکتروآنسفالوگرافي(نوار مغز) خاص خواب یا نوار مغز کامل با توجه به نیاز پزشکان (EEG)
 • بررسي ممتد حركات چشم با بکاربردن الکترو اکولوگرام (EOG)
 • انجام مانيتورينگ ممتد نوار قلب(ECG)
 • انجام مانيتورينگ ممتد پالس اکسي متري براي بررسي میزان اشباع اکسيژن خون( SPO2)
 • انجام الکتروميوگرافي (نوار عضله) سطحي ممتد از سه عضو (چانه و دو پا)  (EMG & PLM)
 • بررسي ممتدSnoring (خروپف) با گيرنده پيزو (Snore & Pressure Snore)
 • بررسي ممتد تلاش تنفسي دم و بازدم بیمار باگيرنده هاي فلوي بيني - دهانيو سنسور دمایی، قفسه صدري و شکم (Respiratory)
 • بررسي ممتد تغيير وضعيت بدن طيمدت مطالعه (Position)
 • بررسي ممتد ويدئويي(Video Monitoring)

جهت انجام این تست وسايل و گيرنده هاي متعددي به كار برده مي شود كه به صورت کاملا غیر تهاجمی به بدن بیمار متصل می شوند و مشكل عمده اي در به خواب رفتن بیمار مورد مطالعه ايجاد نمی نمایند.

گروه های پزشکی زیر مجموعه تست خواب:

از گروه های پزشکی درگیر با بیماران مبتلا به اختلالات خواب میتوان به گروه های زیر اشاره نمود:

 • گوش حلق بینی                                        
 • ریه
 • مغزو اعصاب
 • اطفال
 • طب کار
 • روانپزشکی
 • بیهوشی
 • داخلی

کلینیک خواب بیمارستان عرفان

اختلال خواب (خواب پریشی)

خواب ‌پریشی (Parasomnia) نوعی ناهنجاری شامل حرکات غیرعادی و غیر معمول در هنگام  خواب است. پاراسومنیا بیشتر در نوجوانان و کودکان حاصل میشود که میتوان علائم آن را به چند نوع زیر دسته بندی کرد:

 1. خواب گردی
 2. وحشت و کابوس در خواب
 3. حرف زدن در خواب
 4. حرکات پا در خواب
 5. دندان قروچه های شبانه
 6. شب ادراری
 7. مرگهای ناگهانی غیر قابل توجیه شبانه
 8. خروپف های اولیه

بیماری پاراسومنیا معمولا در مرحله خواب عمیق بوجود می آید. این بیماری زمانی به ارزیابی پزشک نیاز خواهد داشت که به صورت مکرر رخ دهد و مسبب آسیب به خود فرد و یا اطرافیان او گردد. جهت بررسی و ارزیابی دقیق رفتارهای این دسته از بیماران در حین خواب، انجام تست خواب (پلی سومنوگرافی) توصیه میگردد.

برای کاهش عوارض پاراسومنیا باید بهداشت خواب را رعایت نمود. البته در مواردی که علائم بیماری کنترل نشود پزشک معالج داروهایی برای بهبود این علائم تجویز مینماید که با مصرف این داروها در اغلب موارد بیماری پاراسومنیا کنترل شده و روند درمانی مثبتی را طی خواهد کرد.

وقفه تنفسی یا آپنه خواب(قسمت اول)

وقفه تنفسی یا آپنه خواب(قسمت اول)

 

وقفه تنفسی درخواب به طولانی یا نامنظم شدن فاصله زمانی دم و بازدم گفته میشود.وقفه تنفسی یا قطع تنفس یا آپنه خواب (Sleep Apnea) یک اختلال است که باعث توقف تنفس برای مدت کوتاهی در طول خواب خواهد شد. 
آپنه‌ها  معمولاً  بین ۱۰ تا ۳۰ ثانیه طول خواهند کشید و در موارد شدید، آپنه‌ها میتوانند صدها بار در یک شب تکرار شوند. شخص با احساس خفگی به دفعات مکرر از خواب می پرد که هر کدام از آنها میتواند تا ۲ دقیقه نیز به طول انجامد.
آپنه‌ها میتوانند مشکلاتی بوجود آورند که فرد نتواند به خوبی در طول شب به خواب رود،  همین امر باعث میشود که افراد مبتلا به آپنه خواب دچار مشکلاتی از قبیل سردرد صبحگاهی، عدم تمرکز، تحریک پذیری و ... شوند.
خطر ابتلاء به فشار خون بالا و در نهایت عوارض قلبی عروقی، سکته های قلبی و مغزیدر افراد مبتلا به آپنه خواب درمان نشده، بیشتر است.
آپنه های تنفسی به 3 نوع زیر تقسیم میشوند: 
1-آپنه تنفسی مرکزی (Central Apnea):
آپنه خواب مرکزی زمانی رخ میدهد که ساقه مغز، در ناحیه‌ای از مغز که تنفس را کنترل میکند، آسیب دیده باشد. ساقه مغز ممکن است به علت یک عفونت، سکته مغزی و یا برخی دیگر از بیماریهای مغزی دچار آسیب شده و نتواند فرمان لازم برای فرآیند دم و بازدم را صادر کند.
ممکن است بر اثر بوجود آمدن آپنه مرکزی، بیمار با تنفس کوتاه بیدار شود یا به سختی به خواب رود و یا خواب پیوسته نداشته باشد که در این حالت، خرخر شبانه و خواب آلودگی در طول روز اتفاق خواهد افتاد.
2-آپنه تنفسی انسدادی (Obstructive Apnea):
این آپنه که شایع ترین نوع آپنه نیز میباشد زمانی رخ میدهد که راه‌های هوایی در بینی و حلق، تا حدی یا به طور کامل مسدود شوند. این مشکل میتواند از لوزه‌های بزرگ، زبان بزرگ و یا تجمع بیش از اندازه بافت چربی و ... در راه تنفسی ایجاد گردد. 
این نوع آپنه در افرادی که اضافه وزن دارند بیشتر شایع است. هنگامی که عضلات تنفسی در هنگام خواب استراحت میکنند، بر اثر یکی از عوامل ذکر شده راه‌های هوایی مسدود میشود و در نتیجه، انسداد هوایی بوجود آمده و آپنه تنفسی انسدادی ایجاد میگردد. 
3-آپنه تنفسی ترکیبی (Mixed Apnea):
آپنه تنفسی ترکیبی هنگامی مطرح میگردد که آپنه تنفسی مرکزی و آپنه تنفسی انسدادی هم زمان ایجاد گردند. این آپنه برای افرادی بیشتر شایع است که دارای اضافه وزن بوده و یا دچار مشکلات مغزی میباشند. 

در این مبحث قصد داریم شما عزیزان را با یکی از متداول ترین علل اختلالات خواب یعنی خروپف آشنا کنیم.

 

خروپف (قسمت 1)
خروپف هنگامی رخ میدهد که در مسیر عبور هوای سیستم تنفس، انسدادی ایجاد شود. این مشکل هنگامی اتفاق می افتد که زبان و قسمت بالای گلو در تماس با کام نرم و زبان کوچک به یکدیگر برخورد کرده و دچار ارتعاش شوند و در نتیجه این ارتعاش صدایی خشن و حجیم و نامنظم با درجات متفاوتی از شدت، فرکانس و طنین هنگام خواب شنیده میشود.
اگر فردی در حین خواب، با صدای بسیار بلند خروپف کند و همچنین فردای آن شب دارای خستگی و خواب آلودگی شدید باشد ممکن است دچار وقفه های تنفسی انسدادی شده و باید با پزشک معالج خویش در این خصوص مشورت کند.
در طول خروپف کردن با صدای بلند، تنفس بیمار بطور مکرر قطع میشود که در موارد شدید هر یک از این قطع تنفس ها ممکن است بیش از ۱۰ ثانیه طول کشیده و در هر ساعت بارها اتفاق افتد. تداوم این وضعیت سطح اکسیژن خون را کاهش داده و باعث ایجاد مشکل در عملکرد طبیعی قلب میشود. تأثیر فوری وقفه تنفسی خواب این است که بیمار، خواب سبکی خواهد داشت و بدلیل اینکه نمی تواند بخوبی استراحت نماید، ممکن است در طول روز خواب آلوده باشد که در نتیجه انجام کارهای عادی و تمرکز بر روی فعالیتهای روزانه برای وی بسیار مشکل خواهد بود.
اگر این اختلال سالهای زیادی ادامه داشته باشد منجر به بیماری فشار خون بالا، بزرگی حجم قلب، سکته های قلبی و مغزی و چاقی مفرط خواهد شد.
خروپف (قسمت 2)
شاید این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد که چگونه میتوان از خروپف پیشگیری کرد و در طول زندگی از خواب عمیق و کافی برخوردار بود؟ در جواب این سوال چند راهکار میتوان پیشنهاد کرد که در ذیل به آنها اشاره شده است:

 

چگونه میتوان از بوجود آمدن خروپف احتمالی جلوگیری کرد؟
1-موقع خواب به پهلو بخوابید.      
    4-از مصرف الکل و نوشابه های گازدار و سیگار خودداری کنید.     
2-به صورت منظم ورزش کنید و وزن خود را کاهش دهید.    5-از بالش با ارتفاع کم استفاده کنید.       
3-از رژیم غذایی سالم و مقوی پیروی نمایید.    6-دارای الگوی منظم خواب باشید.

 

چگونه میتوان خروپفی که منجر به وقفه های تنفسی میشود را تشخیص داد؟
به این منظور و با دستور پزشک معالج، فرد پس از معاینات اولیه به واحدهای تست خواب معرفی میشود و با انجام آزمایشات دقیق، میزان و نوع آپنه های تنفسی فرد در هنگام خواب مشخص میگردد.

 

چگونه میتوان خرو پف های شدید هنگام خواب را درمان نمود؟ 
یکی از روشهای درمان خروپف خواب عمل جراحی است. در این روش پزشک معالج  با استفاده از امواج رادیویی با فرکانس بالا (RF)، بافت های کام نرم را کاهش داده تا از انسداد مسیر عبور هوا جلوگیری کند. لازم به ذکر است که این روش درمان قطعی خروپف نبوده و بیمار پس از گذشت مدتی مجددا دچار مشکل خروپف و آپنه انسدادی خواهد شد.
روش نوین و به روز درمان خروپف های شبانه که هم اکنون در تمامی کشورهای پیشرفته جهان مورد استفاده قرار میگیرد استفاده از انواع دستگاه های سی پپ / اتو سی پپ (CPAP / AutoCPAP)  بمنظور جلوگیری از خروپف و تامین هوای مورد نیاز بدن بیمار است. هوا از طریق دستگاه و با فشار تجویز شده پزشک معالج وارد مجاری تنفسی بیمار میشود تا از انسداد مسیرهای هوایی در اثر آپنه و ایجاد خروپف جلوگیری گردد. 
 
دی ان ان